شرکت کارگزاری صبا تامین
021-42115000
Info@sababroker.com
به کارگزاری صبا تامین خوش آمدید.

نامگذاری نمادهای بورسی به تفکیک گروه‌ها

نامگذاری نمادهای بورسی به تفکیک گروه‌ها

نامگذاری نمادهای بورسی به تفکیک گروه‌ها

برای کسانی که با بازار بورس آشنایی ندارند و یا تازه وارد آن شده‌اند، همیشه نمادهای بورسی جالب است. نام‌هایی که با مشاهده آن‌ها می‌توان متوجه شد که نامگذاری آن‌ها بر مبنای یک قاعده و قانون بوده است، اما در عین حال نمی‌توان متوجه شد که آن قاعده چیست و چرا در مورد نمادهای بورسی مختلف، گاها متناقض است.

قطعا از افراد مختلف و یا در اخبار و شبکه‌های مجازی نام شبندر، شپنا، دارایکم، وخارزم و بسیاری دیگر از نام‌های این چنینی را شنیده‌اید. هر کدام از این نام‌ها در حقیقت اختصاری از نام یک شرکت حاضر در بورس هستند، مثلا شبندر همان پالایشگاه نفت بندرعباس یا خساپا همان گروه خودروسازی سایپا است. با این حال شاید خیلی از ما دلیل این نامگذاری‌های اختصاری را ندانیم و این سوال را داشته باشیم که حروف اختصاری اول نمادهای بورسی چیست؟ در این مقاله به این موضع خواهیم پرداخت.

علت استفاده از نمادهای بورسی به صورت اختصاری چیست؟

در حال حاضر بیش از ۶۰۰ شرکت در بورس اوراق بهادار تهران حاضر هستند که معمولا نام‌های چند کلمه‌ای و طولانی دارند. به همین دلیل قطعا به خاطر سپردن نام تمامی این شرکت‌ها امری به شدت دشوار است، هم‌چنین نباید به زبان آوردن و نوشت را نیز فراموش کرد! به همین دلیل سازمان بورس به منظور ایجاد سهولت بیشتر برای فعالان و سرمایه‌گذاران بازار، شرکت‌ها را بر مبنای زمینه و صنعتی که در آن فعالیت دارند دسته‌بندی کرده و قاعده‌ای برای نامگذاری شرکت‌های حاضر در هر دسته تعیین کرد.

ارائه این دستورالعمل برای نامگذاری نمادهای بورسی، کار معامله‌گران را در تمام زمینه‌ها ساده‌تر کرده، به جز یک زمینه و آن هم تلفظ نام‌های اختصاری عجیب و غریب است. تلفظ صحیح نمادهای بورسی نیز دغدغه‌ای جالب برای فعالان بورسی پدید آورده است، به نحوی که یک نماد بورسی ممکن است با چندین شکل مختلف تلفظ شود و هر کس نیز بر صحیح بودن تلفظ خود تاکید دارد! با این حال مزایای این روش نامگذاری بیشتر از تنها عیب سرگرم‌کننده آن است.

نمادهای بورسی چگونه ساخته می‌شوند؟

همان طور که گفته شد، نمادهای بورسی در گروه‌های مختلف دسته‌بندی شده‌اند و نامگذاری نمادها نیز بر اساس گروه‌بندی آن‌هاست. نماد هر شرکت بورس ترکیبی از نام شرکت و گروهی است که در آن فعالیت دارد. به عنوان مثال نماد وبملت مربوط به بانک ملت است که در آن “و”  حرف اختصاری معرف گروه بانکی است و “بملت” معرف نام بانک ملت است.

نامگذاری نمادهای بورسی قواعد و شرایط خود را دارد و هر شرکتی مجاز به ارائه هر نامی برای هر نمادی نیست. زمانی که تصمیم به عرضه اولیه شرکتی در بورس گرفته می‌شود، شرکت چندین پیشنهاد برای نام نماد بورسی خود به سازمان بورس ارائه می‌دهد که سازمان با توجه به قوانین و مقررات نامگذاری با یکی از این نام‌ها موافقت می‌کند. نماد سهم باید حداقل دارای ۳ حرف بوده و اول نماد نیز باید حرف معرف صنعت باشد، البته در این مورد استثناهاتی نیز وجود دارد که بعدا توضیح داده خواهد شد.

حروف اختصاری معرف گروه‌های بورسی

گفتیم که گروه‌های بورسی توسط حروف معرف از یکدیگر تشخیص داده می‌شوند. تعداد گروه‌های بورسی یا به عبارت دیگر صنایعی که در بازار سرمایه ایران فعال هستند، زیاد است. اما بسیاری از گروه‌ها در حال حاضر فعال نیستند یا تعداد شرکت‌های موجود در این صنایع کم هستند.

با این رویکرد، در جدول زیر ۲۰ گروه مشهور حاضر در بازار بورس ایران را به همراه حرف اختصاری معرف و مثال‌هایی از شرکت‌های حاضر در گروه ارائه کرده‌ایم.

نماد بورسی

موارد استثنا در نامگذاری نمادهای بورسی

نکته‌ای که نمادهای بورسی وجود دارد این است که تمام آن‌ها از قواعد نامگذاری که گفته شد، تبعیت نمی‌کنند. نمادهای زیادی هستند که نامگذاری آن‌ها مطابق حرف معرف گروه نیست، برای مثال در گروه فلزات اساسی که نامگذاری آن‌ها با حرف معرف “ف” است، نماد ذوب مربوط به شرکت ذوب آهن اصفهان از قاعده نامگذاری مستثنی است. نماد سیمرغ در گروه زراعت هم یکی مورد دیگر از استثنائات نامگذاری نمادهاست که البته تعداد آن‌ها خیلی بیشتر از این دو مثال است.

علاوه بر این موارد، دو گروه مشهور نیز در بازار بورس ایران وجود دارند که نامگذاری شرکت‌های آن‌ها تقریبا بی‌قاعده است. بدین معنی که نماد شرکت‌های مختلف حاضر در هر کدام از این گروه‌ها، حرف معرف ثابتی ندارند. این دو گروه و چند مثال از شرکت‌های حاضر در هر کدام عبارتند از:

  • گروه شرکت‌های چندرشته‌ای صنعتی: شستا (سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی) – سینا (گروه مالی و سرمایه‌گذاری سینا) – وغدیر (سرمایه‌گذاری و هولدینگ غدیر) – …
  • گروه بیمه‌ای: ما (بیمه ما) – آسیا (بیمه آسیا) – بپاس (بیمه پارسیان) – …

نتیجه‌گیری

با توجه به صنایع مختلفی که در بازار بورس برای سرمایه‌گذاری وجود دارد، معمولا سرمایه‌گذاران برای کاهش ریسک خود، سبد سهامی متشکل از سهم‌های هر صنعت انتخاب می‌کنند. حال بسته به وضعیت صنعت انتخابی، ممکن است از یک صنعت روی هیچ سهمی سرمایه‌گذاری نکنند و در صنعتی دیگر دو الی چند سهم را برای سبد خود انتخاب کنند. حال که نحوه‌ی نامگذاری هر نماد بورسی و صنعت وابسته آن آشنا شدید می‌توانید دقیق‌تر سبد سهام خود را انتخاب کنید.

اشتراک گذاری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *