بولتن تخصصی بررسی صنعت استخراج سنگ آهن و شرکت توسعه معدنی و صنعتی صبانور


آهن چهارمین عنصر فراوان در زمین بوده و اکسید آن حدود 5 درصد از پوسته زمین را شامل می­شود. کانی­های معدنی رایج سنگ­آهن عبارت از هماتیت و مگنتیت می باشد. کانسارهای آهن در سنگ­های ماگمایی و رسوبی یافت می­شوند و کانسارهای آهن رسوبی 90 درصد ذخیره آهن دنیا را شامل می­شوند. آهن از جمله با ارزش ترین مواد معدنی فلزی است که به عنوان ماده اولیه در صنایع مختلف کاربرد داشته و نقش بسیار مهمی در توسعه صنعتی کشورها ایفا می کند. همچنین سنگ آهن ماده اولیه تولید فولاد است که کاربرد بسیار گسترده ای در توسعه زیرساخت­ها، راه­سازی، حمل و نقل، ماشین آلات و ... به خصوص در کشورهای در حال توسعه دارد. براساس آمار موجود، بالغ بر 70 درصد از ذخایر سنگ آهن جهان در چهار کشور استرالیا، برزیل، روسیه و چین شناسایی شده است. چین یکی از بزرگترین مصرف کنندگان سنگ آهن دنیا بوده و جزء بزرگترین تولید کنندگان فولاد در جهان نیز می­باشد.
سنگ­ آهن:
امروزه سنگ آهن به سبب برخورداری از ویژگی­های فیزیکی و شیمیایی پر مصرف­ترین ماده معدنی جهان محسوب می­شود؛ این ماده مهم ترین ماده اولیه برای تولید فولاد است و به طور کلی ۹۸ درصد از آهن استخراج شده در سطح جهان برای تولید فولاد به کار برده می­شود.


صنعت سنگ آهن از منظر بورس:
4 شرکت در بازار سرمایه وجود دارد که سنگ‌آهن تولید می‌کنند و در صنعت کانه های فلزی درج شده و در حال معامله می باشند. این شرکت ها عبارتند از: شرکت های صنعتی و معدنی گل‌گهر (کگل)، صنعتی و معدنی چادرملو (کچاد)، شرکت سنگ‌آهن گهر زمین (کگهر)، شرکت توسعه معدنی و صنعتی صبانور (کنور)
شرکت توسعه معدنی و صنعتی صبانور (کنور):
شركت توسعه معدني و صنعتي صبانور يكي از شركت هاي فعال در زمينه استخراج و فروش كنسانتره آهن است. اين شركت در سال ١٣٧٥ با نام شركت تامين مواد اوليه فولاد صبانور و به صورت شركت سهامي خاص تاسيس شد و در سال ١٣٩٠ نوع شركت به سهامي عام تغيير يافته و در سال ١٣٩١، سهام شركت در فرابورس عرضه عمومي شده است. در سال ١٣٩٣، نام شركت از تامين مواد اوليه فولاد صبانور به توسعه معدن ي و صنعتي صبانور تغيير كرد و همچنين سهام شركت در بازار دوم بورس تهران مورد داد و ستد قرار گرفت. در حال حاضر، اين شركت جزء واحدهاي تجاري فرعي شركت سرمايه گذاري توسعه معادن و فلزات (سهامي عام) بوده و شركت نهايي گروه، شركت فولاد مباركه اصفهان مي باشد.
شركت توسعه معدني و صنعتي صبانور مالكيت، راه اندازي و بهره برداري از كارخانه گندله سازي كردستان با ظرفيت ١ميليون تن در سال را در سال ١٣٩٨ به شركت صبا اميد غرب خاورميانه منتقل كرده است. ٧٠ درصد سهام شركت مذكور متعلق به شركت توسعه معدني و صنعتي صبانور ( سهامي عام ) و ٣٠ درصد نيز متعلق به شركت تجلي توسعه معادن و فلزات مي­باشد.
در این پست به بررسی صنعت سنگ آهن در ایران و جهان پرداخته و سود پایه هر سهم در سال 1402 برای شرکت توسعه معدنی و صنعتی صبانور (با نماد بورسی کنور) پیشبینی شده است.
جهت مطالعه کامل این گزارش کلیک کنید