اوراق مشتقه :

اوراق مشتقه یکی از انواع اوراق بهادار است که ارزش آن ها از یک یا چندین دارایی پایه مشتق میشود . نکته مهم در خصوص اوراق مشتقه این است که به تنهایی هیچ ارزشی ندارند و ارزششان را از دارایی پایه می‌گیرند. این قرارداد ها بعد از اتمام زمان سررسید هیچ ارزشی ندارند .

چهار نوع قرارداد مشتقه اصلی عبارتند از:

  • قرارداد آتی
  • پیمان آتی
  • قرارداد اختیار معامله
  • قرارداد معاوضه

ما در کارگزاری صبا تامین از دو بخش قرارداد آتی و اختیار معامله پیشتیبانی میکنیم .

معاملات آتی

قراردادهای آتی، یکی از قراردادهای پرکاربرد در بورس کالا محسوب می‌شود که از سال ۱۳۸۷ مورد استفاده قرار گرفته است. این قرارداد ها ، به این صورت هستند که که طی آن فروشنده متعهد می‌شود در سررسید معینی در آینده، مقدار مشخصی از کالا را به قیمتی معلوم به فروش برساند، وخریدار نیز متعهد می‌شود آن کالا را با همان مشخصات خریداری کند.

آشنایی بیشتر

معاملات اختیار معامله

یکی از پیچیده ترین مفاهیم بازار سرمایه بی شک اختیار معامله یا اپشن است که زیرمجموعه معاملات مشتقه اوراق است و فعالین بازار میتوانند به خرید و فروش آن ها بپردازند. اختیار معامله در واقع یک قرارداد است میان خریدار و فروشنده اوراق که خریدار با پرداخت مبلغ معین به فروشنده حق انجام معامله مشخصی در آینده را برای خود خریداری میکند.

آشنایی بیشتر

سامانه اوراق مشتقه کارگزاری صبا تامین

کارگزاری صباتامین جهت رفاه حال اشخاصی که علاقمند به استفاده از خدمات معاملات اوراق مشتقه میباشند ، میتوانند پس ازثبت نام و دریافت کد معاملاتی از طریق سامانه اوراق صبا اقدام کنند .

ورود به سامانه معاملات اوراق