ثبت نام :

برای سرمایه‌گذاری دربازار بورس و خرید و فروش در بازار های سهام ، کالا ، انرژی و مشتقه از طریق کارگزاری صباتامین کافی است از طریق صفحه افتتاح حساب و دریافت کدبورسی اطلاعات خود را تکمیل کرده و تمامی مراحل ثبت نام را در مدت زمانی کوتاه و به صورت کاملا آنلاین انجام دهید.

افتتاح حساب و دریافت کدبورسی

خیر؛ طبق مصوبه سازمان بورس و اوراق بهادار، همه افراد می‌توانند کد بورسی دریافت کرده و به صورت آنلاین اقدام به خرید و فروش سهام کنند.

در حال حاضر شما با مبلغ پانصد هزار تومان می توانید در کارگزاری صباتامین از طریق سامانه اکسیر معامله کنید.

وارد قسمت سهام عدالت کارگزاری صباتامین شوید.

30 درصد از پورتفوی سهام عدالت شما قابل فروش است.

پس از فروش سهام مبلغ به فروش رسیده به حساب اعلامی شما در سامانه سهام عدالت واریز خواهد شد.

برای معامله یک سهم چند شرط لازم است:

اول آنکه آن نماد مجاز باشد (نماد ممکن است ممنوع یا متوقف باشد).

دوم آنکه تعداد ثبت شده در درخواست فروش، کمتر یا مساوی دارایی سهام کاربر باشد.

سوم آنکه کارگزاری صباتامین ناظر آن سهم نباشد.

اگر سرمایه‌گذار سهام را از کارگزاری دیگر خریداری نموده و یا کارگزار ناظر او کارگزاری دیگری باشد، بدون انجام فرآیند انتقال کارگزار ناظر، امکان خرید و فروش در کارگزاری صباتامین را ندارد.

الف- ابتدا در سامانه سجام به آدرس www.sejam.ir ثبت نام کنید.

ب‌- سپس جهت احراز هویت از طریق دفاتر پیشخوان منتخب و یا احراز هویت غیرحضوری از طریق سایت کارگزاری به آدرس ehraz.sababroker.ir

ج- کد بورسی از طرف سجام پس از تایید احراز هویت برای شما ارسال خواهد شد.

د‌- ثبت نام در سایتsbehraz.ir کارگزاری صباتأمین و بارگذاری مدارک

ه‌- پس از تایید مدارک نام کاربری و کلمه عبور توسط کارشناسان پیامک میشود

و‌- پس از دریافت نام کاربری و کلمه عبور ابتدا از طریق کامپیوتر اقدام به تغییر رمز نموده و پس از آن میتوانید برای انجام معاملات از نرم افزار رایان همراه و یا نسخه اکسیر برای موبایل نیز استفاده نمائید.

بله، در این زمینه هیچ گونه محدودیتی وجود ندارد. یک حساب بانکی بنام فرزندان بازنموده و پدر و یا قیم قانونی فرد زیر 18 سال پس از ثبت نام در سامانه سجام و در سایت www.sbehraz.ir و دریافت تاییدیه آن می توانند اقدام به خرید و فروش نمایند.

لازم به ذکر است حساب بانکی جهت واریز وجه سهام فروخته شده باید به نام فرزندان باشد.

خیر، هر فرد می‌تواند در حوزه معاملات اوراق بهادار مشتری چند کارگزاری باشد و با سامانه معاملاتی آن ها معامله کند اما کد بورسی هر فرد مانند کد ملی یونیک است.

اگر نام کاربری سامانه معاملات برخط کارگزاری صبا تامین را در اختیار دارید، پس از ورود به این سامانه در گوشه سمت چپ بالای صفحه، قابل مشاهده است ، و یا می‌توانید در ساعات اداری روزهای کاری با واحد پذیرش اوراق بهادار تماس حاصل فرمایید و با اعلام مشخصات فردی و کدملی به همکاران این واحد، می‌توانید از کدبورسی خود مطلع شوید.

معاملات :

در حال حاضر حداقل مبلغ خرید اوراق بهادار از طریق سامانه معاملات برخط 5.000.000 ریال می باشد.

سبد سهام یا همان پرتفوی یعنی تقسیم دارائی و سرمایه بین چند سهم در سبد سهام تا از این طریق ریسک سرمایه‌گذاری خود را کاهش دهید. اصطلاحی در دنیا رایج هست که می‌گوید: "هیچ‌گاه تمام تخم‌مرغ‌هایت را در یک سبد نگذار"

الف- در معاملات آنلاین مشتری نام کاربری و کلمه عبور معاملات بر خط را از کارگزاری دریافت می نماید و پس از ورود به سامانه بر خط، بدون واسطه سفارش‌های خرید یا فروش سهام خود را به هسته معاملات ارسال می نماید. امکان ویرایش و لغو سفارشات برخط به صورت لحظه ای در سامانه توسط مشتری امکان پذیر است.

ب- در معاملات اینترنتی مشتری پس از دریافت نام کاربری و کلمه عبور معاملات اینترنتی از کارگزاری، به قسمت خدمات حساب مشتریان اینترنتی در سایت اصلی شرکت مراجعه کرده و با تکمیل فرم‌های درخواست خرید یا فروش اینترنتی، سفارش خود را در سامانه کارگزار ثبت می‌کند و شرکت کارگزاری توسط معامله گران خود خرید و فروش را انجام می دهد.

الف- سرعت عمل در تصمیم‌گیری

ب- کاهش اختلافات بین سرمایه‌گذار و کارگزار و کاهش اشتباهات

ج- امنیت بالای معاملات آنلاین

د- نقل و انتقال الکترونیک پول

ه- عدم محدودیت زمانی و مکانی برای سرمایه‌گذاری

بهتر است برای ورود به سامانه آنلاین از طریق هر کدام از لینک های موجود از مرورگر گوگل کروم یا فایرفاکس استفاده نمایید.

سامانه معاملات برخط (قدیم) sabatamin.irbroker.com

سامانه معاملات برخط 2 (قدیم) sabatamin.irbroker2.com

سامانه معاملات برخط اکسیر (جدید) sabatamin.exirbroker.com

بله، در حال حاضر از طریق نرم افزار رایان همراه، نسخه IOS و ANDROIDو یا نسخه وب اپلیکیشن به آدرس sabatamin.exirbroker.ir میتوانید اقدام به معامله برخط از طریق تلفن همراه و تبلت نمایید.

در سایت www.tsetmc.com قیمت روزانه هر سهم را با جزئیات و همچنین عرضه و تقاضاهای یک سهم را به صورت لحظه ای و با تغییرات لحظه ای می‌توانید مشاهده نمائید.

پس از ورد به سامانه معاملات برخط در قسمت سفارشات در صف و معاملات میتوانید سفارشات و معاملات روز را مشاهده کنید، اما برای مشاهده کلیه سفارشات ارسالی در تاریخ های مورد نظر در قسمت دفتر سفارشات این امکان برای شما فراهم شده است.

در سامانه برخط اکسیر صباتأمین پس از ارسال سفارش یک گزینه استعلام فعال خواهد شد که با کلیک بر روی آن میزان حجم معامله لازم برای انجام سفارش شما را نمایش میدهد.

درلیست سفارشات هنگامی که سفارش در وضعیت درصف قرار دارد امکان ویرایش سفارش وجود دارد. با کلیک بر روی دکمه ویرایش، پنجره ثبت سفارش به همراه اطلاعات ثبت شده قبلی باز می شود. با تغییر اطلاعات می توانید ثبت سفارش را مجدداً انجام دهید. بدین ترتیب سفارش به وضیت ویرایش شده و درصف تغییر می نماید. لازم به ذکر است در صورت افزایش تعداد سهام در صف های خرید و فروش سفارش شما به انتهای صف منتقل می گردد

هنگامی که سفارش ما در صف قرار می گیرد برای کاربر یک دکمه حذف سفارش فعال می گردد با کلیک بر روی گزینه حذف سفارش شما از صف حذف گردیده و اگر سفارش شما خرید بوده است دارایی بلوکه شده آزاد می‌گردد.

خیر، مبلغ مورد نظر ۲روز کاری پس از فروش سهام با توجه به ثبت درخواست پرداخت وجه از طرف مشتری به حساب ایشان واریز خواهد شد.

پس از ورود به سامانه برخط اکسیر خود در سمت راست صفحه می توانید گزینه پرداخت الکترونیکی را جهت واریز آنی وجه به حساب کارگزار انتخاب نمایید. (داشتن رمز دوم کارت برای واریز اینترنتی الزامی است). اگر از سامانه قدیم (کلاسیک ) به آدرسsabatamin.irbroker.com استفاده می کنید باید گزینه عملیات و سپس گزینه پرداخت الکترونیکی را کلیک نمایید، پس از وارد کردن مبلغ پرداختی موردنظر و ثبت اطلاعات بانکی خود سقف خرید شما به اندازه مبلغ مذکور شارژ خواهد شد. لازم به ذکر است روزانه حداکثر مبلغ قابل شارژ از طریق هر کارت بانکی 500 میلیون ریال می‌باشد.

بله، غیر از لیست واریزی‌ها، برداشت‌ها و لیست سهام خریداری شده، امکان مشاهده لیست معاملات نیز موجود دارد. سایر امکانات سیستم‌های معاملات برخط عبارتند از : امکان درخواست واریز وجه ، انتقال آنی وجه از طریق درگاه بانک به حساب کارگزار ، مدیریت سبد پرتفوی و…

برای سفارش‌های خرید جمع کارمزدی که خریدار می‌پردازد جمعا 0.3712 % از مبلغ خرید می‌باشد.

برای سفارش‌های فروش، جمع کارمزدی که فروشنده می‌پردازد جمعا 0.88 % از مبلغ فروش می‌باشد.

سود نقدی و افزایش سرمایه متعلق به کسی می باشد که در تاریخ مجمع تصویب سود نقدی و افزایش سرمایه سهامدار بوده باشد.

اگر سفارش خرید تا پایان روز معتبر باشد، بعد ازساعت بازار مبلغ مسدودی آزاد شده و به حساب کاربری برگردانده می‌شود، ولی اگر اعتبار سفارش خرید “معتبر تا لغو” باشد تا بازگشایی مجدد بازار و لغو سفارش توسط کاربر، مبلغ سفارش مسدود باقی خواهد ماند.

الف- نماد مجاز نباشد (نماد ممکن است ممنوع یا متوقف باشد)

ب‌- موجودی ثبت شده در درخواست فروش، کمتر از دارایی سهام کاربر باشد

ج‌-کارگزاری صبا تامین ناظر آن سهم نباشد

د‌- شتری ممنوع معامله S باشد ( مشتری به مدت دوسال معامله نداشته باشد و دارایی بیشتر از پانصد میلیون ریال باشد، قادر به فروش نیستند) که باید از طریق سایت ذینفعان بازار سرمایه اقدام به رفع ممنوع معاملگی نماید.

با مراجعه به بخش “خطاهای سفارشات” در سامانه معاملات برخط می‌توانید از علت عدم ثبت سفارش آگاه شد، در اغلب موارد به یکی از دلایل زیر سفارش مشتری در سیستم ثبت نمی‌شود:

الف- میزان موجودی ریالی کاربر در سامانه آنلاین یا بانک وی کافی نباشد.

ب‌- ارزش کل سفارش کمتر از 5٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال باشد. خرید کمتر از 5٫۰۰۰٫۰۰۰ریال برای کاربران آنلاین مجاز نیست.

ج‌- حجم یا قیمت وارد شده، در محدوده‌ی مجاز نباشد.

با راه اندازی سامانه جدید معاملات، دارایی سهامداران در هر یک از نمادهای معاملاتی زیر نظر یک کارگزار قرار خواهد گرفت که به آن کارگزار ناظر گفته می‌شود. هرچند سهامداران می‌توانند با مراجعه به هر یک از کارگزاران نسبت به خرید سهام اقدام نمایند اما سهامداران دارایی سهام خود را در هر نماد معاملاتی صرفاً از طریق کارگزار ناظر خود در آن نماد معاملاتی می‌توانند به فروش برسانند. ممکن است دارایی سهامدار در یک نماد معاملاتی زیر نظر یک کارگزار ناظر و در نماد معاملاتی دیگر زیر نظر کارگزار ناظر دیگری باشد دارایی سهامداران در هر یک از نمادهای معاملاتی زیرنظر کارگزار خریدار سهم است که به آن کارگزار ناظر گفته می‌شود و سهامداران فقط از طریق کارگزار ناظر خود در آن نماد معاملاتی می‌توانند دارایی را به فروش برسانند. جهت فروش سهمی که در پرتفوی نیست لازم است کارگزار ناظر آن نماد تغییر داده شود. "لازم به ذکر است ملاک پرتفو سپرده گذاری می باشد نه پرتفو لحظه ای" همچنین تغییر کارگزار ناظر از روش غیر حضوری امکان پذیر است که برای ثبت درخواست تغییر ناظر باید به سامانه معاملات برخط اکسیر کارگزاری صباتأمین مراجعه نموده و از طریق گزینه تغییر کارگزار ناظر(در نوار سبز رنگ سمت راست سایت اکسیر) برای نماد مد نظر خود اقدام به ثبت درخواست کنید، یک روز کاری بعد ناظر سهم در صورت عدم بدهکاری و فریز نبودن سهم تغییر خواهد کرد وپس از میتوانید اقدام به فروش سهم نمائید.

مالی :

هر کارت بانکی نهایت تا 50 میلیون تومان می تواند تراکنش بانکی داشته باشد. هر شماره ملی می تواند در طول روز نهایت تا 100 میلیون تومان تراکنش بانکی داشته باشد. وجه واریز شده به حساب کارگزاری حتما باید از حساب بانکی صاحب اکانت به حساب کارگزاری واریز شود.

با مراجعه به بخش پرداخت الکترونیک در سامانه معاملاتی و انتخاب پرداخت شتابی می‌توان نسبت به واریز آنی وجه به حساب نزد کارگزاری اقدام نمود. برای این امر کلیه کارت‌های عضو شتاب که رمز دوم فعال داشته باشد، قابل استفاده خواهند بود

برای برداشت وجه باید مانده قابل برداشت (بدون معاملات آخر) در آن روز خاص، مد نظر قرار گیرد.

پس از ورود به سامانه معاملات بر خط اکسیر ابتدا گزینه پرداخت الکترونیک را در سمت راست صفحه انتخاب نمایید، اگر از سامانه قدیم استفاده می کنید باید گزینه عملیات و سپس گزینه پرداخت الکترونیک را کلیک نمایید. درگاه را انتخاب کرده و پس از انجام عملیات پرداخت حساب کاربری شارژ خواهد شد

الف- با مراجعه به بانک و واریز به یکی از حساب های کارگزاری ( رفاه – تجارت – ملت – شهر- ملی) انجام می شود. نکته قابل توجه این است که حتما فیش واریزی ماشین نویسی شده و به اسم کامل (همراه با پسوند و پیشوند) خود واریز کننده باشد ،سپس فیش واریزی را به صورت مراجعه حضوری به شعب کارگزاری ارسال نمایند تا در سیستم ثبت گردد. لازم به ذکر است با توجه به قوانین پول‌شویی نام شخص واریز کننده و شخص ذینفع در کارگزاری باید یکی باشد در غیر این صورت مبلغ واریزی در حساب مشتری ثبت نمی‌گردد.

ب‌- مراجعه به کارکزاری و پرداخت از طریق دستگاه کارت خوان (دستگاه پز) و کشیدن کارت پرداخت را انجام دهید لازم به ذکر است کارت بانکی حتما به نام خود شخص باشد و فرم مربوطه جهت واریز تکمیل گردد.( همراه داشتن کارت شناسایی معتبر الزامی است)

خیر. مبلغ مورد نظر تا ۲روز کاری بعد از فروش با توجه به ثبت درخواست پرداخت وجه از طرف مشتری به حساب ایشان واریز خواهد شد لازم به ذکر است مشتری برای دریافت وجه می‌بایست تا ساعت 14:00 روز قبل از موعد دریافت نسبت به ثبت درخواست پرداخت وجه اقدام نماید.

پس از ورود به سامانه معاملات برخط اکسیر ابتدا گزینه درخواست پرداخت وجه را در سمت راست صفحه انتخاب نمایید، اگر از سامانه قدیم استفاده می کنید باید گزینه عملیات و سپس گزینه درخواست پرداخت وجه را کلیک نمایید. میزان وجه قابل برداشت به تاریخ برای شما مشخص شده است. با انتخاب گزینه موردنظر، در آن تاریخ مبلغ درخواستی به حساب شما واریز خواهد شد. لازم به ذکر است حتما درخواست پرداخت وجه خود را تا ۲روز کاری بعد از فروش قبل از ساعت ۱۴:۰۰ روز قبل از پرداخت وجه در سیستم ثبت نمایید.

لینک حساب به این معنی است که به جای پرداخت الکترونیک به حساب کارگزاری به منظور خرید سهام، می توانید مستقیم از حساب بانکی خود اقدام به خرید سهم نمایید.اگر حساب بانکی شما بانک سامان یا تجارت باشد، امکان لینک حساب شما در سیستم معاملات بر خط امکان پذیر است.

فعالسازی لینک حساب بانک سامان: در این حالت نیاز به مراجعه حضوری به کارگزاری نیست. شما می توانید با داشتن رمز نت بانک، وارد سامانه نت بانک بانک سامان خود شوید و در قسمت معاملات بازار سرمایه بانک کارگزاری صبا تامین را انتخاب نموده و درخواست خود را ثبت نمایید در این حالت پس از ۲۴ ساعت فعالسازی حساب شما انجام خواهد شد.

فعالسازی لینک حساب بانک تجارت: در این حالت نیاز به مراجعه حضوری به کارگزاری نیست. و می بایست مشتریان به یکی از شعب بانک تجارت مراجعه و نسبت به فعال سازی منو21 مدیر حساب خود اقدام و مراتب را به کارگزاری اعلام نمایند.